XIII Edycja FilmFest

Nasza Fundacja (FSDM) wspiera inicjatywy młodzieżowe, które w czasie pandemii nabierają jeszcze większego znaczenia. Zapraszamy Was do przeczytania wywiadu z Leną Ożgą (LO) i Maciejem Malcem (MM) – uczniami VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, którzy odpowiadają za organizację XIII Edycji Festiwalu FilmFest.

FSDM: Jaka jest tradycja Festiwalu organizowanego w Waszym Liceum?
LO: Pierwsza edycja Szkolnego Festiwalu Filmów Amatorskich odbyła się w 2009 r. Był to pomysł jednego z uczniów klasy o profilu medialnym. Kontynuujemy tę tradycję. W tym roku będzie nietypowo, ponieważ Gala zostanie przeprowadzona online. W zależności od obowiązujących obostrzeń może uda się ją zrobić w systemie hybrydowym z ograniczoną liczbą gości. Nasz Festiwal słynie z fantastycznej atmosfery, pięknych dekoracji. Postaramy się, aby tego nie zabrakło.
FSDM: Co jest tematem przewodnim w tym roku?
LO: Tym razem, to hasło "Między ludźmi" i właśnie to powinno być adresowane przez osoby nadsyłające swoje filmy.
FSDM: Kto może wziąć udział w konkursie?
LO: Konkurs ma charakter ogólnopolski, więc czekamy na filmy z każdego zakątka naszego kraju.
MM: Zapraszamy osoby w wieku od 14 do 21 lat.
FSDM: Jakie są wymagania dotyczące nadsyłanych filmów?
MM: Musi mieścić się w przedziale czasowym od 2 do 13 minut i nawiązywać do tematu przewodniego, czyli "Między ludźmi". Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie na stronie Festiwalu https://filmfestslowacki.pl/
FSDM: Jakie znaczenie ma dla Was organizacja FilmFest'u w czasie pandemii?
MM: Bardzo duże, ponieważ przez ostatni rok – okres pandemii – wiele podobnych imprez się nie odbyło. Branża kreatywna, czyli np. amatorsko-filmowa, stanęła w miejscu. Młodzi twórcy, którzy chcą realizować swoje projekty i stworzyć swoje portfolio do Szkoły Filmowej, nie mają takiej możliwości. Postanowiliśmy, że w tym roku Festiwal musi się odbyć, ponieważ chcemy podtrzymać tradycję naszej Szkoły. Zeszłoroczna edycja się nie odbyła, więc w tym roku realizacja Festiwalu jest dla nas szczególnie ważna.
FSDM: W tegorocznej edycji przyjęliście kod kolorystyczny. Na czym on polega?
LO
: Zdecydowaliśmy się na cztery kolory, które tworzą estetykę festiwalową. Wszystkie materiały promocyjne oraz wystrój Gali tworzone są właśnie w tych kolorach. Symbolizują cztery relacje, które sobie wybraliśmy. Zostały one przedstawione na zdjęciach i w spocie promocyjnym, który ukaże się już 8 kwietnia.                                                                                                            

FSDM: Jakie to relacje?
LO: Czarny symbolizuje oddalenie się od siebie. Żółty - radość. Widzimy grupkę znajomych, którzy się dobrze ze sobą bawią. Potem jest kolor bordowy, który symbolizuje zauroczenie i pierwszą miłość. Niebieski natomiast to wewnętrzny smutek i nieukazywanie emocji tak od razu. Mamy zdjęcie z motywem lustra. Na zewnątrz wydajemy się szczęśliwi, ale jednak w środku tak nie jest.


MM: Oznacza to trzymanie tych prawdziwych emocji w sobie.

FSDM: Który kolor chcielibyście, aby dominował na Festiwalu?
LO: Mamy nadzieję, że będzie radość, i że żółty kolor będzie ewidentnie dominował.
MM: W filmach nie trzeba zawierać żadnej treści kolorystycznej. Jest to tylko element estetyczny naszego Festiwalu. Relacje są różne i dlatego w filmach jest dowolność.
                                           

FSDM: Kto będzie oceniał filmy?
MM: Profesjonalne Jury oraz publiczność poprzez media społecznościowe. Tak więc będziemy mieli zwycięzców wybieranych przez dwie grupy jurorów.
FSDM: Jakie nagrody przewidujecie dla zwycięzców?
MM: W tegorocznej edycji nagrody będą wyjątkowo atrakcyjne. Oczywiście zwycięzcy otrzymają statuetki i dyplomy. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają Merch Festiwalowy składający się z koszulki, bucket hat'a - to jest taka czapka rybacka - wszystko z haftowanym logiem FilmFest oraz torby z nadrukiem. Poza tym laureaci wybrani przez Jury otrzymają bony o wartości 2000 pln, 1500 pln, i 1000 pln, za które można będzie wypożyczyć sprzęt filmowy. Poza tym laureaci otrzymają DVD z filmem "Parasite" oraz "Szarlatan" Agnieszki Holland.
FSDM: Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga dużego zaangażowania. Kto udzielił Wam wsparcia?
LO: W tym roku w Komitecie Organizacyjnym znajdują się trzy osoby: ja (Lena Ożga), Maciek Malec i Małgorzata Borzęcka. Ważnymi osobami, które nam pomagają, są opiekunki naszego Festiwalu: Pani Katarzyna Mazur i Pani Magdalena Michalak. Udostępniły nam wiele kontaktów pomocnych w organizacji imprezy. Oprócz tego współpracuje z nami wielu uczniów, którzy angażują się w różnych sekcjach np. logistycznej, sesji i spotu czy projektowania merch'u. Mimo pandemii zbieramy wszystkich online i działamy.
FSDM: Oprócz tego macie sponsorów i patronów
LO: Tak. Nasz Projekt wsparli: BNP Paribas, Rada Rodziców VII LO, Ośrodek Działań Artystycznych "Dorożkarnia", Fundacja "Spełnienie Dziecięcych Marzeń", Burmistrz Dzielnicy Ochota w Warszawie. Otrzymaliśmy również wpłaty indywidualne. Złożyliśmy też wnioski do Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Fundacji ARTE. Na dzień dzisiejszy, bo to może się jeszcze zmienić, partnerami są: Fundacja Okiem Kamery, Instytut Audiowizualny, czyli FINA, Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier oraz Kino Luna.
MM: Chcielibyśmy podziękować wszystkim sponsorom i patronom. Fundacja Okiem Kamery zafundowała nam nieodpłatnie cały sprzęt do nagrywania spotu i robienia sesji, co bardzo ułatwiło nam pracę. Kino Luna i Muzeum Gier Komputerowych gościły nas w swoich pomieszczeniach, gdzie mogliśmy nakręcić spot i zrobić sesję zdjęciową.
FSDM: Cenne jest nie tylko wsparcie finansowe, ale również rzeczowe.
LO: Tak, to było bardzo ważne, zważywszy na ograniczenia związane z pandemią. W tym kontekście chcielibyśmy bardzo podziękować za takie zaufanie. Sponsorom i patronom dziękujemy również za nagłaśnianie naszego Festiwalu.
FDSM: Do 27 maja 2021 r. czekamy zatem na filmy od młodzieży z całej Polski i będziemy oglądać. Dziękuję bardzo za rozmowę.
LO: My również bardzo dziękujemy
MM: Do zobaczenia na Gali FilmFestu online w dniu 11 czerwca 2021 r.

 

© Fundacja "Spełnienie Dziecięcych Marzeń"