Przygotowanie do Matury

Nasza Fundacja wspiera oddolne inicjatywy Rodziców dlatego pomagamy w organizacji zajęć, aby przygotować uczniów do przyszłorocznej Matury. W 2023 r. uczniowie po raz pierwszy będą pisać Maturę wg nowego programu po reformie edukacji.
Rodzice z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie we współpracy z Dyrekcją i Nauczycielami zorganizowali cykl zajęć, aby młodzież mogła dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości.

W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości Rodzice przeprowadzili konsultacje międzyklasowe. Każdy z Rodziców przyszłorocznych maturzystów mógł wnieść uwagi do Regulaminu lub zadać pytanie dotyczące organizacji zajęć.Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami.

 1. Jeśli nauczyciel nie może przygotować do matury w czasie lekcji, to dlaczego uda mu się to zrobić na zajęciach odpłatnych?
  Na zajęciach szkolnych nauczyciel ma grupę ponad 30 uczniów z różnymi poziomami zaawansowania w danym przedmiocie. Intencja zajęć odpłatnych jest taka, aby grupy były mniejsze i podzielone na różne poziomy w przedmiotach, w których ma to sens.
 2. Nauczyciel będzie źle oceniał moje dziecko, jeśli nie będzie chodziło na odpłatne zajęcia.
  Limit uczestników zajęć to 15 osób dlatego wszyscy nie mogą się na nie zapisać. Nauczyciel nie będzie mógł mieć więc pretensji, że ktoś nie chodzi do niego na zajęcia. Termin może uczniowi nie pasować, a nie ma obowiązku uczestniczyć w zajęciach dodatkowych i nie musi zmieniać swoich planów.
 3. Jak liczne będą grupy?
  Minimum 9 maksimum 15 osób. Grupy mogą być większe za zgodą Nauczyciela zwłaszcza w przypadku takich przedmiotów jak: geografia, historia czy WOS.
 4. Interesują mnie zajęcia z matematyki tylko na poziomie zaawansowanym.
  Formularze zgłoszeniowe będą tworzone we współpracy z nauczycielami. Nauczyciel może zawrzeć w formularzu pytania, które umożliwią podział na grupy w zależności od potrzeb I stopnia zaawansowania.
 5. Chcę się zapisać na zajęcia, ale w zależności od tego, kto będzie je prowadził.
  Formularz zgłoszeniowy zawiera informacje o terminie zajęć i prowadzącym. Na tej podstawie można podjąć decyzję, czy chce się w nich uczestniczyć.
 6. Czy będzie można zapisać się na zajęcia po upływie terminu rejestracji?
  Tylko u nauczyciela prowadzącego pod warunkiem, że będą miejsca. Nie będzie możliwości dopisania się do Formularza zgłoszeniowego.
 7. Jak się dowiem, że moje dziecko zostało zapisane?
  Po upłynięciu terminu rejestracji Koordynatorzy Klasowi otrzymają listy zapisanych osób. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zapisu. Osoby, które zarejestrują się jako 16-te lub później będą musiały wybrać inną grupę.
 8. Czy będzie zwrot kosztów zajęć w przypadku nieobecności ucznia?
  Zajęcia będą opłacane na miesiąc z góry. W kolejnym miesiącu można się wypisać i już nie płacić. Jeśli np. zapisujemy się na kurs organizowany przez jednostkę zewnętrzną to płacimy za pół roku z góry ewentualnie w dwóch ratach i tych pieniędzy też nikt nie zwraca.
 9. Jak rozwiążemy sytuację, jeśli chętnych będzie np. 2 x 15 + 4? Czy wtedy te osoby zostaną dopisane do grup 15 osobowych?
  Wszystko zależy od nauczyciela. W przypadku gdy nie da się utworzyć trzeciej grupy z powodu braku kadry, a nauczyciel się zgodzi dodatkowe osoby można dopisać do grupy. Naszą intencją jest to, aby grupy nie były zbyt duże i na zwiększanie wielkości ponad miarę mogą nie wyrazić zgody pozostali uczestnicy lub nauczyciel. Chciałam również zwrócić uwagę, że płatność musi być taka sama 20 pln bez względu na ilość osób w grupie, ponieważ ciężko znaleźć chętnych Skarbników, którzy będą prowadzić szczegółowe rozliczenia. Ominęliśmy ten problem wpłatami bezpośrednimi od zainteresowanych, ale stawka musi być taka sama od wszystkich. Tak więc poszczególne sprawy należy rozpatrywać indywidualnie.
 10. Jak można odliczyć opłaty za zajęcia w rocznym rozliczeniu PIT?
  Opłacając zajęcia w formie darowizny na cele statutowe Fundacji odliczamy ją od podstawy do opodatkowania. Szczegóły na stronie Fundacji https://www.fsdm.pl/darowizny-od-osob-fizycznych.html
 11. Czy potrzebne są dodatkowe zaświadczenia o dokonaniu wpłaty na cele statutowe Fundacji?
  Nie. Wystarczy potwierdzenie przelewu, który powinna wykonać osoba chcąca rozliczyć darowiznę.

 

© Fundacja "Spełnienie Dziecięcych Marzeń"